"Kronika Bydgoska"

Tom o rekordowej objętości

W witrynie wydawniczej Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy ukazał się, pachnący świeżą farbą drukarską kolejny tom „Kroniki Bydgoskiej” XXVIII, 2006 na 2007 rok. Jest to wydawnictwo o rekordowej objętości prawie 630 stron. Do tej pory żaden z tomów nie był tak obszerny i tak bogaty w treści.

Image

Nowy tom „Kroniki Bydgoskiej” zawiera wiele interesujących studiów, szkiców, artykułów i rozprawek. Dla przykładu, Robert Grochowski pisze o basztach murów obronnych Bydgoszczy oraz wybranych aspektach działań bojowych jednostek Armii „Pomorze” od 1 do 6 września 1939 roku w kontekście wydarzeń bydgoskiej „krwawej niedzieli”, Daria Bręczewska–Kulesza o neorenesansie w architekturze bydgoskich kamienic, Agnieszka Wysocka o nurcie luksusowym w architekturze bydgoskiej końca lat 30. XX wieku, Krzysztof Klapka o sporze Bydgoszczy i Torunia o stolicę województwa, Sławomir Kamosiński o nadzorze Służby Bezpieczeństwa nad zakładami pracy w Bydgoszczy, Bogna Derkowska–Kostkowska o stallach z kościoła oo. Karmelitów w Bydgoszczy i Oborach, Jerzy Lachmajer o technologii nitrogliceryny w zakładach Dynamit Nobel A.G. w Bydgoszczy, gdzie niedawno TMMB organizowała wycieczki. Można by jeszcze długo wymieniać same tytuły. Są to w sumie ponad 33 ilustrowane teksty, a całość kończy bydgoskie kalendarium na 2006 rok.

„Kronika Bydgoska” jest do nabycia w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4 oraz sklepie TMMB przy ul. Długiej 15. Cena 35 złotych.