08 lipca 2017 - Wycieczka z cyklu "Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami" - zapisy w Biurze TMMB w godz. 9:00 - 15:00

 Trwają wycieczki w cyklu
„Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”

 Od pradawnego grodu przez Zamek i jego fortyfikacje,
wiekowy budynek przy  pl. Kościeleckich
po  wizję Teatru Kameralnego Przed nami wycieczki z cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami” organizowane przez  Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy we współpracy z Urzędem Miasta Bydgoszczy. Ich celem jest  przybliżenie   tradycji i historii naszego miasta.  Kolejna wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę, 8 lipca br.

 Wejdziemy do powstałego w latach 1909-1910 budynku  przy pl. Kościeleckich 6 zaprojektowanego przez pomysłodawcę wielu obiektów,  radcę budowlanego  Carla Meyera. Tam  znalazło się  schronisko dla niemowląt „Auguste -Victoria – Heim für Säuglinge”, przed wojną  Miejskie Schronisko dla niemowląt a obecnie Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury. O szczegółach opowie historyk Krystian Strauss.
       
Tamże Robert Grochowski  zaprezentuje  film  o Zamku Bydgoskim. Jest to piękna wizualizacja  pokazująca   funkcjonowanie  obiektu,  bramy zwodzonej, fortyfikacji i pomieszczeń nasycona  dziejami budowli.

   Po drodze  zatrzymamy się przy budynku byłego Teatru Kameralnego przy ul. Grodzkiej 14. Archeolog Robert Grochowski opowie o  tym jak interesujące były dzieje działki, na której  powstał  Teatr.  Dowiemy się też, co dalej z obiektem popadającym w ruinę, o czym będziemy mogli przekonać się naocznie zaglądając do holu. Trwają zatem przygotowania do  budowy bardzo potrzebnej miastu drugiej sceny, w dodatku odpowiednio wkomponowanej w   krajobraz śródmieścia. Opowie o tym inż. Jolanta Drostek  z Wydziału Inwestycji  Miasta Urzędu Miasta Bydgoszczy, która przedstawi  wizję planowanej budowy nowego Teatru Kameralnego.   
     Następnie przejdziemy do serca bydgoskich fortyfikacji to jest modelu  Zamku Bydgoskiego przy ul. Grodzkiej 21. Jerzy Derenda przypomni mało znane legendy poświęcone tej budowli.
  Dalej idziemy szlakiem bydgoskich fortyfikacji łączących Zamek Bydgoski z systemem fortyfikacji, to jest przede wszystkim murów obronnych miasta. Po stronie południowej miały one 470 metrów długości i 10 m wysokości licząc od lustra wody w fosie. Grubość  nad ziemią sięgała 1,8 metra. W murach były dwie bramy: Poznańska i Kujawska, dodatkowo Gdańska  poza Brdą. W murach znajdowało się pięć baszt.  O najnowszych odkryciach archeologicznych  zwłaszcza w sąsiedztwie Bramy Kujawskiej opowie Robert Grochowski.
  
 Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę, 8 lipca br. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują  osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne- 52-322-51-96 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapisy, podczas których  podajemy miejsce  i godzinę zbiórki przyjmowane są od dziś do piątku włącznie  w godzinach 9.00-15.00.