Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami

10 lat wycieczek
„Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”

*Jakie tajemnice kryją koszary przy ul. Warszawskiej? *Skąd się wzięła nazwa Bocianowo
 *Śladem starych rynków  *Spacer do najstarszej bydgoskiej nekropolii

 

     W tym roku  wycieczki  „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami” organizowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy przy wsparciu Urzędu Miasta Bydgoszczy obchodzą swoje 10-lecie.
        Kolejna wycieczka  już w najbliższą sobotę, 18 października  2014 roku. Program jak zwykle ciekawy, umożliwiający  wejścia na teren obiektów normalnie nieodstępnych, a nawet pilnie strzeżonych. W sobotę udamy się  do kompleksu wojskowego przy ul. Warszawskiej 10. Charakterystyczne obiekty z czerwonej cegły powstały  za środki  pozyskane w ramach reparacji wojennych po wygranej przez Prusaków wojnie  francusko-pruskiej 1870-1871  r. W latach 1920-1939 stacjonował tu 474 pułk piechoty wielkopolskiej, do którego przylgnęło miano „dzieci bydgoskich”. Obecnie  obiekty nadal znajdują się w gestii wojska. O szczytnych tradycjach polskiego oręża, zwłaszcza 474 pułku piechoty wielkopolskiej, opowie Arkadiusz Kaliński.
      Będzie to okazja do  przypomnienia  dawnych dziejów   osiedla Bocianowo, w tym  znanej legendy  o bocianach, które przed laty miały tu swoje gniazda. Także o   trwającej od lat  zabudowie tego kwartału  w najbliższym sąsiedztwie wizytówki miasta, czyli dworca kolejowego.  Dawnymi lata miejsce to emanowało   piękną zielenią i kwiatami.
     Równie ciekawe są dzieje    starych bydgoskich rynków, by wspomnieć  Rybi Rynek, Zbożowy Rynek, Nowy Rynek i Wełniany Rynek. Często sama nazwa określała charakter tego miejsca, a bydgoszczanie doskonale wiedzieli, gdzie najlepiej kupować potrzebne artykuły. Miejsca te, oczywiście zmieniały swój wygląd i przeznaczenie, czasami wręcz w dramatycznych okolicznościach. O szczegółach opowie  historyk sztuki  Krzysztof Bartowski.
     W programie będzie także zwiedzanie cmentarza Starofarnego, najstarszej bydgoskiej nekropolii odnotowywanej na planach miasta już w 1800 roku. Ratowanie tego cmentarza, historia i dzień dzisiejszy stanowią tu poważne wzywanie dla miasta. Nawiązując do tradycyjnej kwesty w dniu  Wszystkich Świętych na spacer zaprasza Jerzy Derenda. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona obowiązują zapisy. Zgłoszenia uczestników wycieczki przyjmowana są  codziennie, poczynając od dziś do piątku włącznie, w godzinach 9.00-15.00. Można się zapisywać  osobiście przy ul. Jezuickiej 4, telefonicznie tel. 52 322-51-96 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy.