Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami

Sobota pod znakiem wycieczki do:

* Oczyszczalni ścieków i termicznego przetwarzania odpadów w Fordonie

* Wycieczka do „Muny”, gdzie testowano rakiety V-1             

Przed nami kolejna wycieczka w cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”. Organizowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy wespół z Miejskimi Wodociągami i Kanalizacją Spółka z o.o. w Bydgoszczy oraz Wydziałem Kultury i Współpracy z Zagranicą  Urzędu Miasta. Tym razem  zobaczymy rzeczy na co dzień niedostępne lub nawet pilnie strzeżone.           

Skorzystamy z ogromnej życzliwości Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Bydgoszczy, które umożliwią zwiedzenie swojej rozbudowanej i zmodernizowanej za środki unijne oczyszczalni ścieków  dla Bydgoszczy i okolicznych gmin zlokalizowanej w  rejonie  ul. Wyzwolenia w Fordonie. Będzie okazja do zapoznania się z nowoczesną technologią, która przekształca ścieki w krystaliczną wodę. Zobaczymy także nowoczesny zakład termicznego  przekształcania odpadów. W sumie ponad dwie godziny  zwiedzania pod fachowym okiem specjalistów.              

Udamy się też szlakiem  hitlerowskiej Luftamunitionsanstalt 1/II Bromberg nazywanej też  Luftmuna lub „Muna” na Osowej Górze. Znajdowała się tam ściśle tajna produkcja  amunicji  do pistoletów i karabinów. Ba, w 1944 roku próbowano tu  rakiety V-1. Pozostałościami są m.in. zakopane w ziemi  betonowe schrony i cmentarzysko testowanych pocisków. W 1945 roku wyposażenie fabryki zostało zdemontowane i wywiezione przez Rosjan. Prawdopodobnie  podczas zwiedzania pojawią się grupy rekonstrukcji historycznej w mundurach niemieckich i rosyjskich.           

Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę, 6 listopada 2010 roku. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, osobiście lub telefonicznie 52/322-51-96 w godzinach 9.00 do 15.00 do piątku włącznie.