W sobote "Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami"

Unikatowy gmach przy III peronie,

parowozownia jak baszta,

stareńkie lokomotywy,

dworzec, którego zazdrości nam cała Polska


     Po wakacyjnej przerwie startują wycieczki pod hasłem „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami&# 8221; organizowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy we współpracy z Wydziałem Kultury Urzędu Miejskiego. Chcemy pokazać, że Bydgoszcz jest pięknym miastem, bogatym w zabytki i tajemnice. Umożliwiamy zwiedzanie obiektów normalnie  niedostępnych  lub ściśle strzeżonych.


     Tym razem przyszła kolej na zabytkową perełkę naszego miasta, jaką jest  bydgoski dworzec kolejowy, zwłaszcza gmach między  III i IV peronem z 1851 roku.

    Korzystając z ogromnej uprzejmości Bydgoskiego Towarzystwa Przyjaciół Kolei, któremu prezesuje Filip Sieradzki, chcemy pokazać zbiory Izby Tradycji Bydgoskich Kolei Żelaznych w gmachu przy III peronie. Znajduje się tam ponad 1 tysiąc rozmaitych zdjęć, dokumentów i eksponatów, jak m.in. nastawniki jazdy, zegary, lampy, modele parowozów, mundury, tablice itp. Następnie udamy się na spacer po  zupełnie nieznanych dotąd, zabytkowych częściach dworca. Zobaczymy stare budynki dworcowe, jedną z trzech w Polsce zachowanych parowozowni basztowych pamiętających czasy zaboru pruskiego, zobaczymy  stare lokomotywy  oraz  sędziwy wagon mieszkalny z 1933 roku. I jest to tylko cząstka atrakcji jakie przygotowaliśmy podczas spaceru po terenie bydgoskiego dworca. Będziemy udzielać  ciekawych informacji w oparciu o  wiedzę Jerzego Pawłowskiego, pasjonującego się dziejami bydgoskiego dworca kolejowego, na co dzień pracownika Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy a także Filipa Sieradzkiego.

 

      Wycieczka na dworzec kolejowy odbędzie się  w najbliższą sobotę 8 września br. Zbiórka chętnych w godzinach 9.30–10.00 przed siedzibą Izby Tradycji Bydgoskich Kolei Żelaznych  przy gmachu na III peronie (obok dyżurnego ruchu). O godzinie 10.00 -  zwiedzanie Izby, a następnie spacer po dworcu. Zapraszamy.